0
Category

Psychology

Reviews

0 (0 Rating)

Course Description

Kursun özeti

Kurs, gelişim psikolojinin tanımı kavramları ile başlayacaktır. Daha sonraki modüllerin bazılarında 0-6 yaş aralığında gelişim sürecini etkileyebilecek kritik dönemler (tuvalet eğitimi gibi) ve bu dönemlerde ebeveynin (bakım verenin) etkisi, yapılan temel hatalar ve sağlıklı gelişim için yapılması gerekenler ele alınacaktır. Diğer modüllerde ise gelişim sürecini yine olumsuz etkileyebilecek ancak gelişim sürecinden değil çevre koşullarından oluşan olumlu ve olumsuz durumların (yeni kardeş doğumu ya da boşanma gibi) sağlıklı gelişim sürecine etkisi, sürecin nasıl ele alınması gerektiği, neler yapılabileceği ve bu koşulların nasıl daha sağlıklı atlatılabileceği ele alınacaktır.


Kurs tanımı

Gelişim Psikolojisi oldukça kapsamlı bir alandır. Bu nedenle alacağınız bu kursta gelişimin temel kavramları ve gelişim perspektifinin kazandırılması hedefi ile yaşam boyu gelişim sürecinin bir kesiti olan 0-6 yaş aralığında yer alan bazı kritik dönem ve çevresel değişimlerin çocuk üzerindeki etkileri ele alacaktır. Bu kurs bu temel bilgileri içermektedir.


Kursun kazanımları

 • Gelişim psikolojisinin ne olduğunu bilir,
 • Gelişim psikolojisinin kavramlarını bilir,
 • Gelişim psikolojisinin temel ilkelerini açıklar,
 • Tuvalet eğitiminin nasıl verileceğini kavrar,
 • Tuvalet eğitiminin uygulama aşamalarını gözlemler,
 • Tuvalet eğitiminde ailenin tutumunun önemini kavrar,
 • Yeni kardeşin geleceğini diğer çocuğa anlatma yollarını kavrar,
 • Yeni kardeş geldiğinde yapılan yanlışları analiz eder,
 • Yeni kardeşiyle iletişimi nasıl sağlayacağını kavrar,
 • Boşanma kararının çocuğa nasıl açıklanacağını kavrar,
 • Boşanma kararının ortak bildirim yapılması gerektiğini bilir,
 • Dijital dünyanın çocuklar üzerindeki etkisini kavrar,
 • Dijital medyanın kullanım sıklıkları ve içerikleriyle ilgili analiz yapar,
 • Okula uyum konusunda çocuğa nasıl davranacağını bilir,
 • Okula uyum konusunda çocukta oluşan kaygılarla ilgili bilgi sahibi olur,
 • Okula uyum konusunda çocuğu okula hazırlar.


Kursun hedef kitlesi

Çocuk gelişimi alanıyla ilgili bir bölümde (psikoloji, okul öncesi öğretmenliği, pdr, sosyal hizmetler…) okuyan, çalışan ya da ilgi duyanlar ve ebeveynlerdir.


Bu kursu neden almalıyım ?

Çocuklar sosyal hayatımızın önemli bir parçası ve geleceğimizin yapı taşlarıdır. Bu nedenle ebeveyn olup olmamaya bakılmaksızın fiziksel, bilişsel ve sosyal olarak sağlıklı çocuk ve gençlerin gelişimi için yapılabilecekleri öğrenmek, toplumun sağlıklı gelişimi için önemlidir. Bu nedenle bu kurs alınmalıdır.


Katılım Belgesi

Kurs tamamlandıktan sonra katılım belgesi aktif hale gelecektir.


BANKA HAVALESİ İLE ÖDEME Kredi kartı ödemesi dışında UBAN numarasına havale yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası: 10-304-0000134885

Near East Bank – UBAN : CT16139050100103040000134885 Havale ile ödeme sırasında İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi yazmanız zorunludur.

Ödeme yaptıktan sonra dekontunuzu İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi  info.estudybox@neu.edu.tr adresine gönderiniz.  

Course Curriculum

1 Gelişim psikolojisine giriş


1 Tuvalet eğitimi


1 Yeni kardeş


1 Boşanma


1 Dijital medya


1 Okula uyum ve zorbalık


Instructor

Asst. Prof. Dr. Ezgi Ulu

0 Rating
0 Reviews
344 Students
4 Courses

She was born in 1982 in Karadeniz Ereğli. She graduated from Karadeniz Anatolian High School in 2000. She received her undergraduate education at the Department of Psychology at Middle East Technical University and graduated in 2005. She completed her master's degree education at the Department of Psychological Counseling and Guidance at Near East University in 2010. She completed her doctorate education on Developmental Psychology at Maltepe University Developmental Psychology by presenting her doctoral dissertation titled “Examining memory errors in four different age groups in terms of the development of semantic memory” (2012-2016). She was promoted to assistant professor in 2017. She has published various national and international book chapters, articles, and reports in the fields of social, sexual, and cognitive development in children and adolescents. She worked at Atatürk Faculty of Education of Near East University between the years of 2007-2017 and served as the Head of the Preschool Teaching Department between 2014 and 2017. Since 2017, she has been working as a faculty member in the Department of Psychology at Near East University and as the coordinator of the Department of General Psychology.

Student Feedback

Gelişim Psikolojisi

0

Course Rating
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

No Review found

Sign In or Sign Up as student to post a review

Reviews

Shopping Cart

Loading...