0
Category

Psychology

Reviews

0 (0 Rating)

Course Description

Kursun özeti

Çocuk Psikolojisi hakkında bilgi verip, geçmişten günümüze çocuk psikolojide kullanılan modellerden ziyade kuramlara değinilecektir. Ayrıca  özel durumlarda çocukların yaşadıkları ruhsal durumlar, aile ve çocuk ruh sağlığı, travma ve çocukluk çağı travma hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, çocuklarda ruhsal ve davranışsal sorunlara değinilecektir.


Kursun tanımı

Çocuk Psikolojinin ne olduğu, temel konuları, kavramları, ilgi alanları hakkında bir anlayış oluşturmak, daha sonraki yıllarda daha ayrıntılı olarak görecekleri konular üzerinde bir aşinalık oluşturmaktır.


Kursun kazanımları

  • Çocuk psikoloji ile ilgili temel kavramlar ve ruh sağlığının önemini açıklar.
  • Çocuk psikolojisini etkileyen etmenleri tanımlar,
  • Çocuklarda gelişim dönemlerine özgü sorunları tartışır.
  • Çocuklarda uyum ve davranış problemlerine neden olan etmenlere örnekler ile açıklar.
  • Uyum ve davranış problemlerine yönelik çözüm önerilerini açıklar ,
  • Çocuk Psikolojisinde  kullanılan araştırma yöntemlerini anlar.
  • Çocuklarda ruh sağlığı ile ilgili normallik ve normal dışılık belirtilerini sıralayabilir.
  • Çocuklarda yaygın olarak görülen ruhsal hastalıkları tanı ve ayırıcı tanı prosedürlerini sıralar. Ruh sağlığı kapsamında gerektiğinde koruyucu ve müdahale düzeyinde ekip çalışması üretmeye yönelik eğitici rolünü tanımlar.
  • Ruh sağlığının korunmasında aileyle yapılacak çalışmaları açıklar.


Bu kursta neler öğreneceğim?

Çocuk Psikolojinin tarihsel gelişimi, araştırma yöntemleri ile gelişim, uyum ve  davranış bozuklukları hakkında bilgi sahibi olunacak.


Katılım Belgesi

Kurs tamamlandıktan sonra katılım belgesi aktif hale gelecektir.


BANKA HAVALESİ İLE ÖDEME Kredi kartı ödemesi dışında UBAN numarasına havale yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası: 10-304-0000134885

Near East Bank – UBAN : CT16139050100103040000134885 Havale ile ödeme sırasında İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi yazmanız zorunludur.

Ödeme yaptıktan sonra dekontunuzu İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi  info.estudybox@neu.edu.tr adresine gönderiniz.

Course Curriculum

1 Çocuk Psikolojisi 1.Ders


1 Çocuk Psikolojisi 3. Ders


1 Çocuk Psikolojisi 2. Ders


1 Çocuk Psikolojisi 4. Ders


Instructor

Asst. Prof. Dr. Şebnem Güldal Kan

0 Rating
0 Reviews
15 Students
2 Courses

22 Aralık 1981'de Lefkoşa'da doğdu. 1999 yılında Lefkoşa Türk Lisesi Edebiyat Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Yakın Doğu Üniversitesi Hazırlık Okulu'na başladı ve başarıyla tamamladı. 2000 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngilizce Psikoloji Bölümüne kayıt oldu ve 2004 yılında mezun oldu. 2005 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Yüksek Lisans programından mezun oldu. Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans Bölümünden 2006 yılında mezun olmuş ve aynı bölümde eğitimine devam ederek 2020 yılında doktorasını almıştır. 2020 Temmuz ayında Yardımcı doçentliği alarak okul öncesi öğretmenliği ana bilim dalında öğretim üyesi olarak göreve atandı. 2020 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nin Eğitim Programları Geliştirme Koordinatörlüğü üyesi olarak göreve atandı. Çocuk Psikolojisi, Çocuk Ruh Sağlığı, Çocuğu Tanıma ve değerlendirme, Çocukta Davranış Yönetimi, Erken Çocukluk Döneminde Gelişim, Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitim, Erken Çocukluk Eğitiminde Sosyal Beceri, Bağımlılık ve Bağımlılıkla Mücadele, Psikoloji, Rehberlik, Anne –Baba Eğitimi, Çocuklarla Psikolojik Danışma, Kişilik Kuramı, Bireysel Zeka Testleri, Psikolojik Danışmada Uygulama, Okul Öncesi Öğretmenlik uygulama I-II ,Okul Öncesinde Materyal geliştirme ve Anne- Baba çocuk ilişkisi Psikolojik Testler gibi dersler verdi. Kitap bölümü yazarlığı yanında araştırma konuları ve yayınları arasında Psikoloji, Eğitim, çocuk, Televizyon, Sosyal Beceri, Öznel İyi oluş, Eğitim yönetimi, Oyun terapisi, Pozitif Psikoterapi, Öz Yeterlik, Motivasyon, Başarı, gibi konular yer alıyor.

Student Feedback

Çocuk Psikolojisi

0

Course Rating
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

No Review found

Sign In or Sign Up as student to post a review

Reviews

Shopping Cart

Loading...