0
Category

Psychology

Reviews

5 (1 Rating)

Course Description

Kursun özeti

Evlilik, kültürler arasında farklılıklar gösterse de tüm toplumlarda geleneksel olarak resmi olarak kabul edilmiş tek birliktelik şeklidir. Bu birliktelik, toplumları ayakta tutan en önemli güçlerden biridir. Evliliğin doğasını anlayabilmek için onun biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel temellerini iyi bilmek gerekir. İnsanın hayatında önemli dönüm noktaları bulunmaktadır. Bunlardan biri eş seçimidir. Evlilikte doğru kişiyi bulmak kadar evliliğe nasıl bir anlam yüklendiği ve evlilikten nelerin beklendiği de son derece önemlidir. Beklentilerin gerçekçi olup olmadığı ve kadın ile erkeğin beklentilerinin birbirleriyle örtüşüp örtüşmediği evlilikteki uyumun kalitesini belirler. Evlenmeye hazırlanan çiftlerin, kültür, eğitim, yaş, hayata bakış açısı, ekonomik durum gibi farklılıkların ileride sorun olmaması için birbirini olduğu gibi kabul etmesi, farklılıklar yerine ortak noktaları ön plana çıkarması gerekir. Evlilik öncesi psikolojik danışmada en önemli noktalardan biri, sağlıklı bir evlilik için çiftlerin evlenmeden önce evlilik ile ilgili doğru bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır.

 

Kursun tanımı

İnsanoğlunun hayatında önemli dönüm noktaları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de evliliktir. Mutlu, huzurlu, sağlıklı bir evlilik yaşanması için çiftlerin evlenmeden önce önemli ve yeterli bilgiye sahip olmalarının gerekliliği bulunmaktadır. Bu nedenle bu kursun verilmesindeki amaç, evlilik öncesi psikolojik danışma hakkında bilgilendirmek, evlilikte kullanılan teknikler hakkında genel bilgilerin paylaşılmasını sağlamak, çiftlere evlilikte karşılaşabilecekleri sorunları çözebilmeyi öğretmek, çiftler arasında iletişimi sağlamak, evlilikte sadakat kavramını ve evlilik öncesi psikolojik danışma programlarının özelliklerini öğretmektir.

 

Kursun kazanımları

·         Rehberlikte psikolojik danışmanlık konusunu kavrar,

·         Psikolojik danışmayla ilgili ön yargıları açıklar,

·         Psikolojik danışma ilkelerini uygular,

·         Psikolojik danışmanlıktaki etik kurallarını kavrar,

·         Evlilikle ilgili kavramları anlar,

·         Evliliğin niteliksel özelliklerini açıklar,

·         Evlilikle ilgili fikirler geliştirir,

·         Evlilikte kullanılan teknikleri bilir,

·         Evlilikte sadakat kavramının önemini kavrar,

·         Evlilikte nelerle karşılaşabileceğini kavrar,

·         Çiftler arasında iletişimin nasıl kurulacağını kavrar,

·         Çiftlerin evlilikte çıkan sorunlarla nasıl baş edebileceklerini öğrenir,

·         Evlilik öncesi psikolojik danışmanın önemini kavrar,

·         Evlilik öncesi psikolojik danışma programlarının özelliklerini kavrar.

 

Bu kursu neden almalıyım?

Evlenmeden önce uzman kişiler tarafından çiftlere verilen psikolojik yardım ile evliliğin ne olduğunu, evlenildiğinde neler beklendiği, evlilikte çıkan sorunlarla çiftlerin nasıl baş edebileceğinin öğrenilmesi çok önemlidir.  Bu nedenlerle bu kursun alınması önerilmektedir.Katılım Belgesi
Kurs tamamlandıktan sonra katılım belgesi aktif hale gelecektir.

 

BANKA HAVALESİ İLE ÖDEME Kredi kartı ödemesi dışında UBAN numarasına havale yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası: 10-304-0000134885

Near East Bank – UBAN : CT16139050100103040000134885 Havale ile ödeme sırasında İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi yazmanız zorunludur.

Ödeme yaptıktan sonra dekontunuzu İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi  info.estudybox@neu.edu.tr adresine gönderiniz.  

 

Course Curriculum

1 Psikolojik danışma


1 Evlilik


1 Evlilik öncesi psikolojik danışma


Instructor

Assist. Prof. Dr. Gizem Öneri Uzun

5 Rating
1 Reviews
708 Students
7 Courses

She was born in Nicosia in 1985. She received her primary and secondary education at the Near East College in Nicosia. She received her undergraduate education at the Department of Psychological Counseling and Guidance of the Faculty of Sciences and Arts of Eastern Mediterranean University in Famagusta. She worked as a trainee school counselor at Namık Kemal High school in Famagusta for 5 months. In 2007, she started her master's degree education at the Department of Psychology at the University of Wolverhampton and completed it at the Department of Psychology at Near East University in Nicosia in 2008. In 2009, she worked at Istanbul Bakırköy Mental Health and Neurological Diseases Hospital for 2 months. In 2012, she completed her graduate education on Applied Clinical Psychology at Near East University. In 2018, she completed her PhD education at the Department of Guidance and Psychological Counseling, and she has been an assistant professor since January 2019. She has been working as a faculty member at the Department of Psychological Counseling and Guidance at Near East University since 2009. Her areas of interest are psychology, parenting education, romantic relationships, marital psychology, and stress management. She has been married since 2012 and has a daughter named Hayal.

Student Feedback

Evlilik Öncesi Psikolojik Danışmanlık

0

Course Rating
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

No Review found

Sign In or Sign Up as student to post a review

Reviews

Shopping Cart

Loading...