0
Category

Education

Reviews

0 (0 Rating)

Course Description

Kursun özeti

Anne baba eğitimi programları, ebeveynlerin çocuğun gelişiminde daha etkin rol almasının sağlanması, çocuğu ile daha kaliteli zaman geçirmesi, sağlıklı ilişkiler kurabilmesi ve anne babalık becerilerini geliştirmesi için düzenlenen eğitimler olarak tanımlanmaktadır. Hazırlanan anne baba eğitim kursları ile, ebeveynlerin çocukları ile daha duyarlı ilişkiler içine girebilecekleri, doğru tutumlara sahip olabilecekleri ve ebeveyn-çocuk etkileşimlerini geliştirebilecekleri düşünülmektedir.

 

Kursun tanımı

Okul öncesi dönem, çocukların potansiyellerini en üst düzeye çıkarabilecekleri ve yeni bilgiler öğrenebilecekleri en kritik dönemdir. Bu dönemde, çocukların gelişimlerinin çok hızlı olduğu ve kişilik yapısının büyük oranda şekillenmeye başladığı, temel alışkanlıkların çocuğa kazandırıldığı önemli bir dönemdir. Özellikle bu dönemde anne ve baba ile kurulan sağlıklı ilişkiler, ileride çocukların çevreleri ile kurdukları ilişkileri etkilemektedir. Çocukların ilk eğitimlerini aldıkları kişilerin genellikle anne ve babaları olduğu düşünüldüğü zaman, erken çocukluk döneminde ebeveynlerin kendilerini çocuk yetiştirme konusunda geliştirmeleri, çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimleri için büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilecek olan kursun temel amacı anne ve babalara çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda destek vermek, doğru tutumu öğrenmelerini sağlamak ve çocukları ile doğru iletişimi kurmalarına yardımcı olmaktır. Anne baba çocuk etkileşimini güçlendirmek bu kursun temel amaçlarındandır.

 

Kursun kazanımları

·         Anne-baba tutumlarının çeşitlerini kavrar,

·         Çocuğun özgüven duygusunu geliştirmenin yollarını öğrenir,

·         Ebeveynler çocuklarının farklı gelişim alanlarını (zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal) nasıl destekleyebileceklerini fark eder,

·         Anne ve babaların çocuklar üzerindeki etkilerini fark eder,

·         İletişim engellerini öğrenir,

·         Karşılıklı ihtiyaçların dikkate alınmasıyla etkili iletişimin  sağlanabileceğini anlar,

·         Çocuğu ile etkili iletişim kurmanın yollarını öğrenir,

·         Çocuğu ile kaliteli zaman geçirebilmesi için gerekli becerileri öğrenir.

 

Anne ve babalar neden bu kursu seçmelidir?

Geleceğin ve toplumun en değerli varlıkları olan çocuklar için anne babalık sanatının öğrenilmesi, anne baba çocuk etkileşim ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi, anne baba tutumlarının öğrenilmesi, özgüvenli ve merhametli çocuklar yetiştirmek için anne baba eğitimi mutlaka gerekmektedir. Bu nedenlerle bu kurusun seçilmesi önerilmektedir.

 

Kursun hedef kitlesi

3-6 yaş grubu çocuğu olan ebeveynler bu kursu alabilir.

 

Katılım Belgesi

Kurs tamamlandıktan sonra katılım belgesi aktif hale gelecektir.  

 

BANKA HAVALESİ İLE ÖDEME Kredi kartı ödemesi dışında UBAN numarasına havale yaparak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Numarası: 10-304-0000134885

Near East Bank – UBAN : CT16139050100103040000134885 Havale ile ödeme sırasında İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi yazmanız zorunludur.

Ödeme yaptıktan sonra dekontunuzu İsim – Soyisim ve E-mail adresinizi  info.estudybox@neu.edu.tr adresine gönderiniz.  

 

Course Curriculum

1 1. Video - Anne baba tutumları


1 2. Video - Aile içi etkileşim ve mutlu aile


1 3.Video - Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirme


Instructor

Asst. Prof. Dr. Yasemin Sorakın

0 Rating
0 Reviews
1636 Students
7 Courses

She was born on April 15, 1987, in Nicosia. She graduated from the 20 July Science High School in the 2003-2004 academic year. In 2010, she graduated from the Department of Psychology in the Faculty of Arts and Sciences of Eastern Mediterranean University. She completed her master's degree in education in the Department of Guidance and Psychological Counselling of the Near East University Institute of Educational Sciences in 2013 and then completed her doctoral degree in the same department in 2019. Yasemin Sorakın has contributed to various social responsibility projects since 2015 and has given many seminars and trainings, especially on parent education and peer bullying. Yasemin Sorakın, who is a member of the Board of Directors of the Social Research and Development Centre affiliated to Near East University, works as a lecturer in the Department of Guidance and Psychological Counselling within the Atatürk Education Faculty of Near East University. Additionally, she works as the person in charge of the Common Elective Courses of the Near East University Common Courses Coordination Unit. As well as her studies on psychological counseling and guidance, developmental psychology, loneliness in adolescents, parental education, and peer bullying, she has presented papers at both national and international conferences, indexed articles, and a book chapter. She is married with one child.

Student Feedback

Anne Baba Eğitimi

0

Course Rating
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%
0.00%

No Review found

Sign In or Sign Up as student to post a review

Reviews

Shopping Cart

Loading...